Kas yra svetainės talpinimas (hostingas)?

GOWP VPS
GO WP

GO WP

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Pagrindinis Talpinimas Kas yra svetainės talpinimas (hostingas)?
a

Turinys:

Vienas iš svarbiausių dalykų prieš kuriant savo svetainę yra užsisakyti svetainės talpinimo (angl. hosting) paslaugas. Be hostingo, Jūsų svetainės niekas negalės rasti internete ir į ją patekti. Todėl be šios paslaugos apsieiti negalite.

Šį straipsnį parašėme Jums, jog padėtume suprasti kas yra hostingas, kaip jis veikia, kiek kainuoja ir kokių hostingo tipų būna!

Kas yra hostingas?

Lietuviškai šią paslaugą galima vadinti svetainių talpinimu arba priegloba, o angliškai – hosting. Anglišką pavadinimą sutiksite dažniausiai, nes net daugelis lietuviškų hostingo įmonių šią paslaugą vadina būtent taip.

Hostingas – tai interneto paslauga, kuri leidžia saugoti failus, duomenų bazes ir kitą informaciją serveriuose bei publikuoti ją internete.

Užsisakydami hostingo paslaugą Jūs nuomojatės šiek tiek vietos ir resursų fiziniame serveryje. Tikriausiai dabar galvojate: kodėl tiesiog negaliu naudoti savo kompiuterio savo svetainei talpinti? Juk būtų žymiai pigiau! Tačiau viskas nėra taip paprasta. Pirkdami hostingo paslaugą iš tiekėjo Jūs gaunate žymiai daugiau:

  1. Garantiją, kad Jūsų svetainė veiks 24/7 visus metus be sustojimo (arba su labai mažomis pertraukomis).
  2. Apsaugą nuo įvairių atakų.
  3. Nuolat daromas ir saugiai saugomas atsargines kopijas.
  4. Priklausomai nuo hostingo tipo, patogią valdymo panelę.
  5. SSL sertifikatus saugiam ryšiui ir Jūsų klientų atsiskaitymams.
  6. Lengvą paslaugų ir svetainės įdiegimo procesą.

ir dar daugiau priklausomai nuo pasirinkto tiekėjo.

Įsivaizduokite, kad hostingas yra žemės sklypas, kuriame statysite savo namą t.y. kursite savo svetainę.

Kaip veikia hostingas?

Kalbant paprastai, hostingo tiekėjai nuomoja tam tikrą kiekį serverio vietos ir resursų Jums (darbinės atminties, tinklo pralaidumo (angl. bandwidth) ir t.t.). Pats serveris yra duomenų centre tam tikroje šalyje. Dauguma hostingo tiekėjų siūlo talpinti svetaines įvairiose šalyse Europoje, Amerikoje ar Azijoje.

Duomenų centras

Kiekvienam serveriui duomenų centre yra priskirtas unikalus IP adresas. Įsiminti IP adresą būtų sudėtinga ir greičiausiai prisimintumėte tik keletą jų. Todėl tam yra skirti domenai. Domenas nukreiptas į hostingo IP adresą leidžia suvedus į naršyklę tam tikrą pavadinimą be vargo pasiekti bet kokią svetainę. Kitaip tariant, domenas leidžia įsiminti tik lengvus adresus, bet ne ilgus skaičius.

Turėdami hostingą ir domeno vardą jau galite matyti tuščią svetainę internete per kompiuterio ar išmaniojo įrenginio naršyklę. Belieka tik įkelti savo svetainę, jeigu tokią turite, į hostingą arba tiesiog pradėti kurti naują svetainę. Daugelis tiekėjų siūlo vieno mygtuko paspaudimu įsirašyti bet kokią turinio valdymo sistemą (angl. CMS – Content management system).

Svetainė bus matoma visiems žmonėms visame pasaulyje. Kai lankytojas į naršyklę įves domeno vardą, jam internetu bus atsiunčiami svetainės duomenys iš duomenų centro ir svetainė bus užkrauta tiesiai lankytojo naršyklėje.

Naudinga: Naudodami DNS tikrinimo įrankius galite matyti į kokį IP adresą domenas yra nukreiptas, t.y. iš kokio IP adreso svetainė yra rodoma internete kiekvienoje šalyje.

Tiesiogiai valdyti hostingo tiekėjo suteiktą vietą būtų gan sunku. Reikėtų jungtis prie serverio per konsolę, ieškoti reikiamų komandų, instaliuoti reikiamus papildinius ir pnš. Kad nebūtų viskas taip sudėtinga, tiekėjai duoda jau padarytą, paprastam naudotojui lengvai suprantamą valdymo panelę. Norimą veiksmą galima atlikti be kažkokių specifinių žinių.

Kai kurie tiekėjai yra sukūrę savo valdymo panelę, o kai kurie naudoja jau sukurtas paneles, tokias kaip cPanel.

cPanel valdymo panelė. Šaltinis: docs.cpanel.net

Hostingo tipai

Bendroji priegloba (Shared Hosting)

Kur pirkti Hostingą?
Bendrosios prieglobos hostingas (Shared Hosting)

Bendrosios prieglobos hostingas (angl. Shared Hosting) puikiai tinka pradinio lygio svetainių prieglobai. Tai yra populiariausias prieglobos tipas internete. Šio tipo hostinge Jūsų svetainė bus saugoma tame pačiame serveryje kaip ir tam tikro kiekio kitų vartotojų. Naudojant bendrosios prieglobos hostingą, visi domenai naudoja ir dalinasi tais pačiais serverio ištekliais, pavyzdžiui, RAMCPU, disko vieta ir pralaidumu (angl. bandwidth). Kadangi resursai yra naudojami bendrai, tokio tipo hostingo kaina yra žymiai mažesnė, negu kitų tipų.

Jeigu Jūs tik pradedate savo verslą arba Jūsų svetainė nereikalauja daug resursų, tokio tipo hostingas Jums tiks. Bendrosios prieglobos hostingas taip pat turi valdymo panelę ir papildomų įrankių, tokių kaip: automatinis instaliavimo įrankis, el. pašto paslaugos, patogi failų naršyklė ir t.t. Hostingo tiekėjas taip pat galės Jums labiau padėti su iškilusiomis problemomis (ne tik serverio pusės, bet ir kodo).

Kaip bebūtų, dalindamiesi serveriu su kitais vartotojais galite sulaukti ir problemų. Pavyzdžiui, jeigu vienas iš vartotojų Jūsų serveryje sulauks DDoS atakos, Jūsų svetainės taip pat nustos veikti.

Apskritai, bendrosios prieglobos hostingas yra idealus variantas svetainėms, kurios nesulaukia labai didelio lankytojų srauto ir nereikalauja daug resursų, tarkime, blogams.

Rekomendacija: nepergrūskite savo hostingo plano svetainėmis. Nuolat stebėkite resursų naudojimą priklausomai nuo klientų srauto ir esant reikalui išskirstykite svetaines po kelius hostingo planus.

Privalumai

Paprasta naudoti, jau įrašyta valdymo panelė 🎛️
Jau sukonfigūruoti serverio parametrai
Nereikia specifinių žinių
Didesnė hostingo tiekėjo pagalba
Gana geras našumas 📈
Hostingo tiekėjas rūpinasi serverio priežiūra
Maža kaina - nuo kelių iki keliolikos eurų per mėnesį 💶

Trūkumai

Serveryje yra daugiau vartotojų
Mažai serverio kontrolės
Neatlaiko didesnio lankytojų srauto

Hostingas debesyje (Cloud Hosting)

Hostingas debesyje (Cloud Hosting)

Dabar internete yra daug kalbama apie „saugyklą debesyje“, „hostingą debesyje„ ☁️. Deja, Jūsų informacija nėra laikoma tikrame debesyje. Kalbant konkrečiai apie hostingą, toks tipas leidžia turėti didelį plečiamumą. Tai reiškia, kad daugelis sujungtų serverių sudaro serverių grupę ir naudojami ištekliai yra paskirstyti keliuose serveriuose.

Kai vienas iš serverių debesyje išnaudoja visus esamus resursus arba serveris susiduria su kažkokia problema, visas srautas automatiškai yra nukreipiamas į kitą grupės serverį. Tokiu būdu drastiškai sumažėja prastovos (angl. downtime) laikas.

Tokio tipo hostinge lengva plėstis ir didinti resursų kiekį taip užtikrinant, jog Jūsų svetainės nenulūžta ir sulaukus didelio klientų antplūdžio. Todėl hostingą debesyje rekomenduojama naudoti didesnėms svetainėms.

Priklausomai nuo hostingo tiekėjo, hostingas debesyje gali būti su tokia pačia valdymo panele ir papildomais įrankiais kaip ir bendrosios prieglobos tipo hostinge.

Privalumai

Idealus variantas didesniam srautui 🚦
Didelės plečiamumo galimybės
Žymiai daugiau resursų, didelis našumas 📈
Maža prastova arba jos iš vis nėra
Mokama tik už tai, už kiek resursų sunaudota (kai kuriuose tiekėjuose) 💶

Trūkumai

Gali būti pakankamai brangu, jeigu reikia daug resursų
Ne visada yra pakankamai serverio kontrolės

WordPress hostingas (WordPress Hosting)

WordPress hostingas (WordPress Hosting)

WordPress hostingas paprasčiausiai reiškia, kad hostingas ir serveris yra optimizuotas darbui su WordPress turinio valdymo sistema.

Dažnu atveju tokiame hostinge jau būna įrašytas WordPress su paruoštomis naudoti temomis bei reikalingiausiais įskiepiais kešavimui (angl. cache) ir saugumui.

Kadangi hostingas yra optimizuotas būtent WordPress sistemai, galima tikėtis geresnio našumo ir mažiau problemų.

Šis hostingas įprastai veikia panašiai kaip bendrosios prieglobos, t.y. resursai yra dalinami vartotojų grupei. Tačiau taip pat jis turi valdymo panelę, o kai kur net galimybę tiesiogiai iš tiekėjo valdymo panelės valdyti ir WordPress, kaip pavyzdys, įjungti ar išjungti įskiepius, įjungti darbinį rėžimą (angl. maintenance mode) ar atnaujinti patį WordPress.

Privalumai

Žema kaina 💶
Jau įrašytas WordPress ir kiti reikalingiausi įskiepiai
Geras našumas talpinant WordPress
Hostingo tiekėjas gali labiau padėti su iškilusiomis problemomis

Trūkumai

Geriausia talpinti tik WordPress, bet ne kito tipo svetaines
Mažai serverio kontrolės

cPanel hostingas (cPanel Hosting)

cPanel hostingas yra panašus yra bendrosios prieglobos ar hostingą debesyje, tačiau naudoja daug kam žinomą cPanel valdymo panelę. Pirmoji cPanel versija buvo išleista dar 1996 metais ir taip užsidirbo savo populiarumą tarp hostingo naudotojų.

cPanel panelė pasižymi paprastumu, galimybe keisti ir redaguoti daugelį dalykų bei jos pritaikomumu įvairiems projektams

Dažniausiai cPanel yra kartu WHM (angl. Web Host Manager). cPanel yra panelė labiau skirta naudotojui, o WHM yra skirta serverio administratoriui tam, kad būtų galima keisti globalius nustatymus ir pakeitimus. Priklausomai nuo tiekėjo, galite prieigos prie WHM ir negauti, nes tiekėjas viską nustatys ir sukonfigūruos už Jus. Dažniausiai cPanel + WHM gaunate kai įsirašote šią panelę savo serveryje arba kai perkate hostingo planą perpardavinėjimui (angl. reseller).

Perpardavinėjimui skirtas planas leidžia keisti savo logotipą, parametrus (per WHM) ir nustatyti limitus savo naudotojams. Jūs nusiperkate hostingo planą iš tiekėjo ir suskaidę į mažesnes paskyras dar perpardavinėjate savo klientams. Tai yra vienas iš būdų užsidirbti ir tai visiškai legalu!

WHM

Privalumai

Žema kaina 💶
Daugeliui gerai pažįstama valdymo panelė 🕹️
Paprasta naudoti
Lengva keisti parametrus pagal save
Automatinis ir paprastas turinio valdymo diegiklis (Softaculous)
Išsami dokumentacija ir pagalba ℹ️

Trūkumai

Kartais atlikti paprastus veiksmus gali užtrukti ilgiau
Nepasižymi labai geru saugumu

Virtualus privatus serveris (VPS)

Virtualus privatus serveris (VPS)

Šis hostingo tipas yra vienas iš geriausių tipų turint pakankamai žinių savo svetainės paleidimui. VPS – virtualus privatus serveris, kuriame, kaip bebūtų, Jūs vis tiek dalinatės resursais su kitais vartotojais. Tačiau skirtumas nuo kitų hostingų yra tas, jog Jūs gaunate visiškai izoliuotą ir atskirą dalį serverio su savo atskiru IP adresu. Kitaip sakant, Jūs gaunate dedikuotą serverio vietą tik tai Jums, bet ne visą serverį.

Kaip ir minėjome, norint pasileisti ir prižiūrėti VPS, Jums reikia pakankamai žinių tam arba bent jau laiko mokytis ir ieškoti informacijos Google. Žinoma, tiekėjai gali siūlyti jau paruoštas ir sukonfigūruotas operacines sistemas serveriui, bet jeigu atsirastų kažkokia klaida operacinėje sistemoje, turite mokėti ar rasti būdą kaip tai sutvarkyti. Bet kokiu atveju, yra daug specialistų, kurių paslaugas galima rasti internete, jog jie Jums padėtų, bet tai kainuoja nemažai pinigų ir laiko. Daugeliui svetainių nereikia virtualaus privataus serverio, pilnai užtenka bendrosios prieglobos hostingo ar hostingo debesyje.

Verta paminėti, kad VPS suteikia labai daug serverio kontrolės, išskyrus veiksmams, kurie galėtų pakenkti pačiam serveriui.

Tai yra idealus variantas, jeigu turite kažkokią specifinę aplikaciją ar svetainę, kurios be tam tikros prieigos pilnai paleisti neišeina.

Rekomenduojame perskaityti: VPS: ką reikia žinoti? ->

Privalumai

Daug serverio kontrolės 🎛️
Atskira vieta serveryje
Galimybė keisti parametrus pagal poreikius ⚙️
Kiti vartotojai serveryje neturi įtakos
Atskiras IP adresas

Trūkumai

Hostingo tiekėjas padeda tik su pačio serverio problemomis
Brangesnis negu kitų tipų hostingas
Reikia specifinių žinių arba samdyti specialistą

Dedikuotas serveris (Dedicated Hosting)

Dedikuotas serveris suteikia daugiausiai kontrolės serverio valdyme. Jūs nuomojatės visą fizinį serverį duomenų centre ir jame daugiau nėra kitų naudotojų. Tai reiškia, kad galite keisti tiek saugumo parametrus, tiek įrašyti bet kokią operacinę sistemą.

Dedikuotą serverį galite įsivaizduoti kaip serverį savo namuose, o skirtumas tik tas, kad jį aptarnauja profesionalų komanda. Jie užtikrina, kad serverio detalės būtų atnaujintos kada reikia taip suteikiant Jums 99,99% veikiamumą.

Taip pat kaip ir VPS, turint dedikuotą serverį reikia specifinių žinių ir net gi dar daugiau negu turint virtualų privatų serverį. Beje, dedikuotas serveris yra brangiausias hostingo tipas.

Privalumai

Pilna serverio kontrolė 🎛️
Labai geras galingumas ir našumas
Sugeba atlaikyti didelius srautus
Hostingo tiekėjo didelis dėmesys veikiamumui palaikyti

Trūkumai

Hostingo tiekėjas padeda tik su serverio pusės problemomis
Brangiausias iš visų kitų hostingo tipų
Reikia daug specifinių žinių

Skirtumas tarp hostingo ir domeno

Hostingas ir domenas yra dvi skirtingos paslaugos, kurios tarpusavyje yra susiję. Kaip minėjome pačioje pradžioje, hostingą galime įsivaizduoti kaip žemės sklypą, kuriame statysite savo namą t.y. kursite savo svetainę. O domeno vardas yra tarsi Jūsų namo adresas, kurį naudodami žmonės gali Jus rasti.

Domenas turi būti nukreiptas į naudojamo hostingo IP adresą. Taip domenas yra tarsi pririšamas prie hostingo. Įvedus domeno vardą į naršyklę, IP adresas nurodo iš kur svetainė užkraunama.

Kiek kainuoja hostingas?

Hostingo kaina labai priklauso nuo pasirinkto tipo ir nuo to, kiek resursų Jūsų svetainei ar svetainėms reikia. Praktiškai visi hostingo tiekėjai siūlo pinigų grąžinimo garantiją per atitinkamą dienų skaičių, todėl, jeigu planuojate, jog Jūsų projektui hostingo reikės ilgesnį laiką, geriausiai iš karto ir pirkti ilgesniam laikui. Kuo ilgesniam laikui perkate – tuo mažesnė mėnesinė kaina gaunasi.

  • Bendrosios prieglobos (angl. Shared Hosting) kaina gali siekti nuo keliasdešimt centų už mėnesį iki keliolikos eurų. 
  • Hostingas debesyje (angl. Cloud Hosting) kainuoja nuo keliolikos eurų ir gali siekti net iki kelių šimtų eurų už mėnesį.
  • WordPress hostingo (angl. WordPress Hosting) kaina panaši į bendrosios prieglobos kainą, kadangi ir veikimo principas labai panašus, nuo kelių eurų iki keliolikos eurų per mėnesį.
  • cPanel Hostingas (angl. cPanel Hosting) nėra brangus – nuo kelių iki keliolikos eurų per mėnesį, jeigu tai tik cPanel paslauga be WHM. Jeigu perkate planą perpardavinėjimui ar su WHM prieiga, kaina gali pakilti iki keliolikos eurų, o kai kuriais atvejais net gi iki kelių šimtų eurų.
  • Virtualus privatus serveris (VPS) gali kainuoti kelis, keliolika ar kelis šimtus eurus.
  • Dedikuotas serveris (angl. Dedicated Hosting) yra pats brangiausias hostingo tipas. Kaina siekia nuo keliasdešimt eurų per mėnesį, bet turint labai didelį projektą, gali tekti pakloti ir tūkstantį ar kelis tūkstančius per mėnesį.

Apskritai, kaina skiriasi nuo hostingo tipo ir resursų kiekio. Kiekvienas hostingo tipas turi skirtingų dydžių hostingo planus. Paminėtos kainų ribos yra vidurkiai pagal kiekvieną tipą. Internete galite rasti nusipirkti ir dar pigesnių ar žymiai brangesnių hostingų.

Šiuo metu rekomenduojame savo hostingo partnerį Hostinger! Paspaudę šią nuorodą ir panaudoję nuolaidos kuponą GOWP gausite net 10% papildomą nuolaidą hostingo planui! 🤑

Kokį hostingo tiekėją rinktis?

Didžiausia kaina ne visada parodo, kad produktas yra geras, o mažiausia kaina ne visada leidžia sutaupyti. Rinkdamiesi hostingo tiekėją, turėtumėte atkreipti dėmesį į šiuos dalykus:

  1. Pinigų grąžinimo garantija. Jeigu hostingas Jums nepatiks arba nuspręsite nebetęsti savo projekto, turėsite galimybę nutraukti savo paslaugas ir atgauti sumokėtus pinigus. Įprastai hostingo tiekėjai siūlo 30 arba 45 dienų pinigų grąžinimo garantiją.
  2. Atsiliepimai. Pasidomėkite kitų naudotojų patirtimi ir nekartokite jų klaidų. Beveik kiekvienas internetinis verslas turi galimybę palikti atsiliepimus. Paskaitykite, ką rašo kiti, jog galėtumėte susidaryti bendrą įspūdį.
  3. Klientų aptarnavimas. Jūs turite turėti galimybę bet kokiais klausimais kreiptis į hostingo tiekėją ir sulaukti pagalbos arba bent jau patarimo. Taip pat svarbu, jog tiekėjas galėtų pagelbėti Jums suprantama kalba. Jeigu nemokate užsienio kalbos, verčiau rinktis lietuvišką įmonę.
  4. Gera kaina. Tai nebūtinai reiškia, jog kaina turi būti labai maža. Palyginkite skirtingus tiekėjus, pažiūrėkite ką galite gauti už tą pačią kainą. Kai kur hostingas gali kainuoti šiek tiek brangiau, bet už tai jį bus lengviau valdyti ir gausite papildomas paslaugas, tarkime, nemokamą svetainės perkėlimą.
  5. Papildomos naudos. Galvokite visada apie ateitį ir rinkitės tokį tiekėją, kuris siūlo daug papildomų įrankių ir funkcijų, pavyzdžiui, kartu su hostingo planu įeinančias nemokamas el. pašto paslaugas, vieno mygtuko pagalba lengvai įrašomas turinio valdymo sistemas, nemokamą domeną, SSL sertifikatą ir t.t.
  6. Serveriai ir gerinimo galimybės. Geriausia rinktis tokį tiekėją, kuris siūlo fizinių serverių vietas ten, kur bus Jūsų auditorija arba bent jau netoli. Serveriai taip pat turi naudoti naujausias technologijas, tiek fizinės įrangos, tiek operacinės. Esant reikalui turite galėti pasigerinti savo hostingo planą, taip gaunant daugiau resursų, lengvai be kažkokių sudėtingų procedūrų.

Galiausiai, palyginę skirtingus tiekėjus, patys lengvai nuspręsite, kuris hostingo tiekėjas yra Jums priimtiniausias ir labiausiai patinka.

Bent jau kol kas būtent Hostinger atitiko mūsų kriterijus, todėl šį tiekėją ir minime savo straipsniuose! Geras svetainių greitis, 24/7 veikiantis ir visada padedantis klientų aptarnavimas, lengvai naudojama valdymo panelė lietuvių kalba, nemokamas svetainės perkėlimas ir dar daugiau.

Kokio hostingo plano man reikia?

Daug faktorių lemia tai kaip ir kiek Jūsų hostingas atlaikys lankytojų srauto. Svetainės turi būti gerai optimizuotos, nedaryti nereikalingų veiksmų, neturi būti užkrautos animacijomis ir dideliais paveikslėliais, ir taip toliau. Todėl 100% užtikrinto atsakymo nėra.

Elektroninės parduotuvės visada reikalauja daugiau resursų, negu paprastos svetainės. Tad jeigu kuriate elektroninę parduotuvę pradžioje patartina rinktis bent jau šiek tiek geresnį, negu vidutinį planą. Iš karto pačio brangiausio plano imti nėra reikalo, nebent jau maždaug žinote ko Jums reikia arba ateinančiu metu tikitės didelio srauto, arba Jūsų svetainė ar aplikacija yra didelė ir sudėtinga.

Kalbėdami apie vidutinį planą turime omenyje populiariausią tiekėjo planą, kuris dažniausiai būna išskirtas kaip perkamiausias.

Norėdami kurti blogą, nuotraukų galeriją, paslaugų svetainę ar kažką panašaus, galite pradėti su populiariausiu planu ir po to jį gerinti, jeigu prireiktų.

Pačio pigiausio plano dažniausiai neapsimoka imti dėl to, jog jis nėra pakankamai galingas ir vėliau taip ar taip teks pirkti geresnį. Na, nebent norite pirkti hostingą mokymosi tikslais, tada pigiausias planas tiktų, jog sutaupytumėte pinigų.

Hostingo tiekėjai leidžia Jums konvertuoti Jūsų išleistus pinigus ir pakeisti esamą planą į geresnį. Tokiu būdu gali nereikėti nieko mokėti už plano gerinimą arba primokėti tik už papildomą laiką. Rekomenduojame susisiekti su esamu ar būsimu tiekėju ir sužinoti jų gerinimo logiką, kad ateityje būtų aišku kaip tai veikia.

Tikimės, jog šis straipsnis supažindino Jus su svetainių talpinimo planais, jų veikimo principų ir ypatybėmis!

Kuris hostingo tipas Jums atrodo patraukliausiai? O galbūt jau naudojatės kažkuriuo? Lauksime Jūsų nuomonės komentaruose! ⬇️

Komentuoti

Jūsų el. paštas nebus viešinamas. Privalomi laukeliai pažymėti * simboliu.

Naujausi straipsniai